/p>

6 kolejek do końca sezonu - nasze przewidywania
Wpisany przez cloner   
wtorek, 21 kwietnia 2009 15:26
Do końca piłkarskich rozgrywek o Mistrzostwo Polski w sezonie 2008/2009 pozostało jedynie 6 ligowych kolejek! My skupimy się jednak tylko na walce o utrzymanie. Dość luźne przemyślenia i typowanie wyników prezentujemy w dalszej części artykułu.

Po 24 ligowych kolejkach, Polonia Bytom zajmuje 10 miejsce z 26 punktami na koncie. Nad strefą spadkową mamy 4 punkty przewagi. To chyba całkiem sporo - nawet, jeśli nie wygramy najbliższego meczu z Cracovią, która to właśnie okupuje spadkowe miejsce. Później krakowian czeka ciężki mecz z Polonią Warszawa (dom), wyjazd do Wodzisławia Śląskiego na bój z miejscową Odrą, mecz z GKS Bełchatów (dom), Górnikiem Zabrze (dom) i na zakończenie ligi wyjazdowe spotkanie z Lechem Poznań. Zakładając optymistyczną wersję, wg nas piłkarze Cracovii są w stanie zdobyć 7 punktów: zwycięstwo w Bytomiu (choć raczej remis), remis z Polonią W., Odrą, Bełchatowem i Górnikiem. Jest to jednak wg nas niezwykle optymistyczna wersja, gdyż zarówno Polonia Warszawa, jak i GKS Bełchatów na chwilę obecną prezentuje dużo lepszy futbol – walczą przecież o puchary europejskie - i są w stanie przy Kałuży wygrać. Taki bilans powinien dać im 27-29 punktów.

Drugim zespołem, który obecnie okupuje spadkową pozycję jest Górnik Zabrze. W najbliższy weekend zabrzańscy piłkarze jadą na mecz do Krakowa z miejscową Wisłą, gdzie raczej są skazani na porażkę. Później grają kilka spotkań z bezpośrednimi rywalami w walce o utrzymanie: u siebie mecz z Lechią Gdańsk, wyjazd do Łodzi, u siebie z Odrą Wodzisław, wyjazd na mecz z Cracovią i na koniec mecz przy Roosevelta z Polonią Warszawa. Po ostatnim zwycięstwie Górnika z niebiesko-czerwonymi wydaje się, że podopieczni Henryka Kasperczaka powinni wreszcie zacząć regularniej „łapać” punkty, dlatego ich zdobycz powinna być większa. Typujemy 8 punktów: zwycięstwa z Lechią i Odrą oraz remisy z ŁKS oraz Cracovią. To daje łącznie 30 punktów.

Najcięższy terminarz ma chyba Lechia Gdańsk. Najpierw derby Trójmiasta z Arką Gdynia (przy Traugutta), wyjazd do Zabrza, u siebie z Jagiellonią, wyjazd do Poznania, u siebie z Wisłą Kraków i mecz w Gliwicach z Piastem. Naprawdę niełatwe mecze, dlatego typujemy maksymalnie 4-5 punktów: zwycięstwo z Arką i remis z Jagiellonią lub Piastem, z Lechem i Wisłą raczej porażki, gdyż obydwaj rywale będą do końca walczyć o mistrzostwo i nie wydaje się, żeby ktokolwiek odpuścił. Wg nas Lechia na koniec sezonu powinna mieć 27-28 punktów.

Ciekawy terminarz ma Arka Gdynia, na sam początek derbowe spotkania w Gdańsku, a później mecz u siebie ze Śląskiem Wrocław, wyjazd do Bytomia, spotkanie na własnym boisku z Ruchem Chorzów, wyjazd do Bełchatowa i na koniec mecz u siebie z Odrą Wodzisław. Wg nas, gdynianie powinni aż 7 lub 9 punktów. Typujemy zwycięstwa u siebie ze Śląskiem, Ruchem i Odrą Wodzisław, na wyjazdach raczej porażki. Takie wyniki dawałyby Arce 32-34 punkty na koniec sezonu.

Bardzo trudny terminarz ma również Odra Wodzisław Śląski. W najbliższej kolejce podejmują u siebie Polonię Warszawa, a później mecze z Jagiellonią (wyjazd), Cracovią (dom), Górnikiem (wyjazd), Piastem (u siebie) i Arką Gdynia (wyjazd). Wg nas piłkarze Odry powinni zdobyć maksymalnie 3-5 punktów: remisy z Jagiellonią, Cracovią i Piastem (może uda im się wygrać). To daje na koniec sezonu 28-30 punktów.

Równie ciężkie mecze ma przed sobą Piast Gliwice. Rozpoczyna od wyjazdu do Łodzi, później mecz u siebie z Wisłą Kraków, derby z Ruchem Chorzów (wyjazd), spotkanie w Gliwicach ze Śląskiem, wyjazd do Wodzisławia i na koniec niezwykle ważny pojedynek z Lechią Gdańsk. Tak trudny układ spotkań powinien pozwolić „Piastunkom” zdobyć maksymalnie 3-5 punktów. Raczej bez zwycięstw, choć w meczach derbowych z Ruchem czy Odrą, a także w meczu u siebie z Lechią powinni gliwiczanie mocno walczyć o 3 punkty. Na koniec sezonu, Piast powinien mieć około 28-30 punktów, choć przy zwycięstwach z Lechią i właściwie o nic walczącym już Śląskiem powinno być ich trochę więcej.

Ruch Chorzów to kolejna ekipa, która nadal walczy utrzymanie. Na pewno będzie ciężko o punkty, gdyż najpierw do Chorzowa przyjeżdża GKS Bełchatów, później czeka ”Niebieskich” ciężki wyjazd do Poznania, derby u siebie z Piastem, daleki wyjazd do Gdyni, u siebie z ŁKS i na koniec wyjazd do Warszawy na mecz z Legią. Wg nas, Ruch powinien zdobyć do końca rozgrywek maksymalnie 3-4 punkty: remis bądź zwycięstwo z Piastem i może remis z ŁKS, a to daje łącznie 29-30 punktów.

Piłkarze ŁKS-u są w formie, zdobywają wiosną regularnie punkty, więc nie powinni mieć już problemów z utrzymanie się w ekstraklasie, choć również i łodzianie łatwych spotkań nie mają. Pojedynek u siebie z Piastem, wyjazd do stolicy na mecz z Legią, później 2 mecze u siebie: z Górnikiem i Wisłą Kraków, wyjazd do Chorzowa i na koniec mecz u siebie z Polonią Bytom. Typujemy w tych spotkaniach, że łodzianie zdobędą maksymalnie 5 punktów: remis lub zwycięstwo z Piastem, podział punktów również z Górnikiem i możliwe, że z Ruchem lub Polonią. Takie wyniki raczej powinny dać razem 34 punkty i spokojny byt w ekstraklasie.

Na koniec przeanalizujemy szansę naszej drużyny na pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na początek trudne spotkania z Cracovią. Co prawda typowaliśmy pesymistycznie porażkę, ale powinien być minimum remis, wszak gdzie zdobywać punkty, jeśli nie w meczach na własnym boisku. Później wyjazd do Bełchatowa, mecz przyjaźni u siebie z Arką, wyjazdowe spotkania w Warszawie z Legią, u siebie podejmujemy Jagiellonię i na koniec wyjazd do Łodzi. Mecze trudne, ale typujemy, że podopieczni Jurija Szatałowa zdobędą do końca sezonu 6-8 punktów, co daje 32-34 punkty, a ten wynik powinien zagwarantować bezpieczne utrzymanie się w lidze. Zwycięstwo z Arką i remisy z Cracovią, Jagiellonią i ŁKS, choć … w każdym meczu powinniśmy również realnie pomyśleć o zwycięstwie, a przede wszystkim z dwoma ostatnimi drużynami.

Końcowa tabela wg naszych przewidywań:
Łódzki KS
34 pkt
Arka Gdynia
32-34 pkt
Polonia Bytom
32-34 pkt
Górnik Zabrze
30 pkt
Ruch Chorzów
29-30 pkt
Piast Gliwice
28-30 pkt
Odra Wodzisław Śląski
28-30 pkt
Lechia Gdańsk 27-28 pkt
KS Cracovia
27-28 pktźródło: własne